LOKATY

Informacje o lokatach bankowych i lokatach SKOK w jednym miejscu.

NAJLEPSZA LOKATA BANKOWA

Banki oferują najlepsze lokaty bankowe najwyżej na 5 % w skali roku. Czasem proponują wyższe, promocyjne oprocentowanie lokat, które daje wyższe zyski niż tradycyjne lokaty bankowe. Czasem opłaca się też zakładać lokaty internetowe tzw. e-lokaty. Jak wybrać najlepsze lokaty bankowe, przeglądając ranking lokat, porównanie lokat i oprocentowanie lokat czy z najnowszym : lokaty bankowe porównanie. Przedstawiamy poradnik wyboru najlepszej lokaty z oprocentowaniem lokaty najwyższym na rynku.

lokaty_2

Wojna o lokaty bankowe między bankami zakończyła się, banki już nie proponują tak wysokie oprocentowanie lokat, ale lokaty bankowe dla wielu z nas jako oszczędzanie w banku ma jeden zasadniczy walor - lokaty są bezpieczne, bo korzystamy w przypadku lokat bankowych choćby z gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (kwota do równowartości 100 tys. euro ma pełne gwarancje BFG). Teoretycznie lokata bankowa to bardzo prosty produkt, jednak wybór najlepszej lokaty dla nas z ofert banków i ich propozycji lokat wcale nie jest taki prosty. Mamy różne priorytety, różne oszczędności i odmienne oczekiwania.

Spróbujmy wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnej osoby, w określonej sytuacji. Poradnik lokat bankowych - to najważniejsze rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, by wybrać najlepszą lokatę w banku.

OPROCENTOWANIE LOKAT BANKOWYCH MAKSYMALNIE DO 5 %.

Oprocentowanie lokaty
5,80%
5,60%
5,60%
5,50%
5,40%
5,40%
5,30%
5,20%
5,20%
5,20%
5,10%
5,10%
5,00%
5,00%
5,00%
4,90%
4,75%
4,75%
4,70%
4,50%
4,50%
4,35%
4,26%
4,26%
4,25%
4,20%
4,20%
4,10%
4,00%
4,00%
4,00%
4,00%
4,00%
4,00%
4,00%
Lokata na
12M
6M
12M
2M
6M
12M
3M
4M
6M
12M
3M
3M
2M
6M
6M
3M
1M
3M
3M
6M
12M
12M
9M
12M
2M
1M
12M
6M
1M
2M
2M
3M
3M
3M
9M
Lokata
Lokata Pewna z ROR
Lokata Pewna z ROR
Lokata Pewna
mLOKATA (promocja)
Lokata Pewna
Lokata Nowa z ROR
Lokata Pewna z ROR
Lokata Pewna
Lokata Nowa z ROR
Lokata Nowa
Lokata Pewna
Lokata Pewna
db Lok@ta (+ROR)
Lokata Pewna
Lokata Nowa
Lokata Nowa z ROR
Lokata na Dobry Pocz.
Lokata na Dobry Pocz.
Lokata Nowa
lokata Jesienna
eLokata24 nowożeńcy
Lokata Bankowa
Lokata Bankowa
Lokata Dynamicznie
Lokata na Start
Lokata Pewna z ROR
Interlokata
Lokata Bankowa
Lokata Pewna
Lokata Mobilna
Lokata Mobilna
Lokata TOP BIS
Pierwsza Lokata
Lokata Jesienna
Interlokata
Lokaty w:
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
mBank
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
Deutsche Bank
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
SKOK Wołomin
Idea Bank
Idea Bank
SKOK Wołomin
SKOK Polska
SK Bank
SKOK Polska
SKOK Polska
SK Bank
Getin Online
SKOK Wołomin
SK Bank
SKOK Polska
SKOK Wołomin
GETIN Bank
Getin Online
SK Bank
Meritum Bank
SKOK Polska
SK Bank

Różnice w oprocentowaniu rocznych lokat bankowych w bankach są bardzo duże: od 2 proc. do maksymalnie 5 proc w skali roku. Banki poczuli się bezpieczniej, nie ma już takich problemów z uzyskaniem finansowania na rynku międzybankowym, więc spadło oprocentowanie lokat , które rok temu dochodziło do 10 proc. dla tradycyjnej lokaty bankowej.

Zwyczajowo banki podają oprocentowanie lokat roczne, więc lokata np. 3-miesięczna z oprocentowaniem lokaty 4 proc. po tych trzech miesiącach da nam ok. 1 proc. zysku. Pamiętajmy też, że lokaty bankowe można zerwać przed terminem jego zapadalności, czyli wycofać wcześniej swoje pieniądze, ale wówczas na pewno stracimy przynajmniej część należnych odsetek z lokaty. Zjawiskiem coraz częstszym na naszym rynku jest możliwość negocjowania wysokości oprocentowania lokaty. Każdy klient może indywidualnie rozmawiać z doradcami w banku i uzyskać oprocentowanie lokaty dopasowane do kwoty lokaty bankowej i jego sytuacji. Najczęściej jednak możliwość negocjacji dotyczy tylko większych kwot lokaty bankowej. Można wówczas uzyskać wyższe oprocentowanie lokaty, niż wynika to z normalnej oferty banku dla lokaty bankowej o standardowym oprocentowaniu.

CZĘSTA KAPITALIZACJA ODSETEK Z LOKATY OZNACZA WYŻSZY ZYSK LOKATY

Im częściej odsetki od lokaty bankowej są kapitalizowane, tym większy dochód z lokaty. Ludzie często nie mają świadomości, jak ważna jest to sprawa. W długim okresie, dzięki dopisywaniu odsetek od lokaty, zysk z lokaty bankowej może być dużo wyższy. Przy kapitalizacji miesięcznej po pierwszym okresie kwota naszej lokaty bankowej powiększa się o wartość należnych odsetek z lokaty za pierwszy miesiąc. Oprocentowanie lokaty w drugim miesiącu liczone jest od kwoty powiększonej o te odsetki z lokaty. W efekcie lokata roczna z oprocentowaniem 4,3 proc., która jest kapitalizowana tylko raz na końcu jej istnienia, daje mniej zysków niż lokata z takim samym oprocentowaniem lokaty, ale która gwarantuje nam kwartalną kapitalizację odsetek z lokaty. Częstsza kapitalizacja ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli zrywamy lokaty bankowe przed okresem zapadalności, to naliczone już odsetki są naszym zyskiem. Jeśli kapitalizacji nie ma, albo jeszcze jej nie było i zrywamy lokatę, to otrzymamy tylko kwotę nominalną, którą powierzyliśmy bankowi zakładając lokatę bankową.

MOŻNA UNIKNĄĆ PODATKU OD ZYSKÓW KAPITAŁOWYCH ZAKŁADAJAC LOKATY JEDNODNIOWE BEZ PODATKU BELKI

Teoretycznie dochód z lokaty musi zostać pomniejszony o 19proc. podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki. Banki znalazły sposób obejścia tego obowiązku. Banki zaproponowały klientom lokaty jednodniowe z dzienną kapitalizacją odsetek od lokaty. Jeśli odsetki z lokaty jednodniowej są kapitalizowane każdego dnia i kwota lokaty bez podatku nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od oprocentowania lokaty oferowanego przez bank), to wówczas należne odsetki z lokaty jednodniowej mogą być mniejsze niż 50 gr. W takiej sytuacji, zgodnie z prawem, podatek nie jest pobierany. Coraz więcej banków ma więc w swojej ofercie lokaty jednodniowe bez podatku Belki z dzienną kapitalizacją.

Tradycyjna lokata bankowa w wysokości 5 tys. zł, z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku da nam po roku 202 zł zysku. W przypadku takiej samej lokaty jednodniowej, ale z dzienną kapitalizacją, nasz zysk wzrasta to 250 zł. Trzeba pamiętać o tym, że przy codziennej kapitalizacji odsetek z lokaty jednodniowej bank może w zasadzie w każdej chwili zmienić oprocentowanie lokaty. Tylko w Noble Bank i Meritum Bank można otrzymać stałe oprocentowanie lokaty jednodniowej nawet na rok przy dziennej kapitalizacji (nie można jednak wycofać pieniędzy z lokaty jednodniowej przed terminem jej zapadalności, bez utraty odsetek z lokaty bez podatku)

LOKATY INTERNETOWE E-LOKATY DAJĄ WYŻSZE ZYSKI

Lokaty przez internet (e-lokaty) są już w ofercie większości banków w Polsce i ich cechą charakterystyczną jest nieco wyższe oprocentowanie lokat niż przy tradycyjnych lokatach bankowych zakładanych w oddziale banku. Bankom takie rozwiązanie się opłaca. Duża liczba klientów w oddziale wymaga zatrudnienia dodatkowych pracowników, natomiast w przypadku lokaty internetowej klient sam wykonuje wszystkie niezbędne czynności związane z jej założeniem. W rezultacie np. w oddziale banku oprocentowanie 3 miesięcznej lokaty założonej w oddziale wynosi np. 4,5 proc., a przez internet nawet 5 proc.

OPROCENTOWANIE ZMIENNE DLA LOKATY TYLKO GDY OCZEKUJEMY PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH

Krótkie lokaty i oprocentowanie lokat zmienne mają sens w okresach przed spodziewanym wzrostem stóp w banku centralnym. Banki oferują lokaty bankowe zarówno z oprocentowaniem lokat stałym, w całym okresie kredytowania, jak i z oprocentowaniem lokat zmiennym. Teoretycznie w okresach, w których spodziewamy się wzrostu inflacji i podwyżek stóp procentowych, lepiej zakładać lokaty bankowe na krótszy okres lub z oprocentowaniem lokat zmiennym, bo wówczas będzie można skorzystać na podwyżkach. Z tego powodu część klientów może preferować obecnie lokaty z oprocentowaniem lokat zmiennym. Pamiętajmy jednak, że oprocentowanie lokat tego rodzaju lokat bankowych jest najczęściej niższe niż tych ze stałą stopą. Przeciętne oprocentowanie lokat ze stałą stopą wynosi 4,3 proc., a ze zmienną 3,93 proc. Nawet jeśli bank podwyższy oprocentowanie lokat, to może być ono nadal niższe niż tej ze stałą stopą. Eksperci podkreślają też starą zasadę, że przy zmiennym oprocentowaniu lokat bankowych bank bardzo szybko obniża oprocentowanie lokaty, gdy spadają stopy procentowe, natomiast z podwyżkami oprocentowania lokat zwykle zwleka (gdy stopy idą w górę).

OSTROŻNIE Z LOKATAMI PROGRESYWNYMI I DUBELTOWYMI

W reklamach banki często reklamują oprocentowanie lokat progresywne dochodzące np. do 10 proc. Do takich ofert należy podchodzić bardzo ostrożnie, bo wysokie oprocentowanie lokaty bankowej jest naliczane tylko w ostatnim miesiącu. W pierwszym okresie lokaty odsetki mogą być wielokrotnie niższe (np. 2 proc.). Podnoszenie oprocentowania lokat w kolejnych miesiącach ma zachęcić klientów do pozostawiania pieniędzy w banku na lokacie bankowej na dłużej. Aby porównać atrakcyjność takiej lokaty z tradycyjnymi lokatami bankowymi, należy policzyć, ile wynosi średnia wartość oprocentowania w całym okresie trwania lokaty progresywnej. Zapoznać się z aktualnym lokaty bankowe porównanie. Oferta jest opłacalna tylko wówczas, jeśli to średnie oprocentowanie lokat okaże się wyższe od oprocentowanie zwykłej lokaty bankowej. Niektóre banki oferują też tzw. lokaty dubeltowe (BGŻ, PKO BP). Tu również klient powinien być bardzo czujny. Jedna część pieniędzy, zwykle mniejsza, jest zdeponowana na wyższy procent, a druga to lokata oprocentowana zdecydowanie niżej. W tym wypadku także trzeba ocenić średni dochód z obu lokat bankowych i dopiero wówczas wyliczyć, czy jest to dla nas atrakcyjna propozycja dla zakładanej najlepszej lokaty bankowej.

 
Porównanie lokat grudzień 2014

Najlepsze Lokaty Bankowe w Ranking lokat grudzień 2014. Grudzień to miesiąc, który raczej nie sprzyja oszczędzaniu. W tym miesiącu myślimy o promocyjnym zakupie prezentów niż o kolejnej lokacie. Gdzie warto zakładać najlepsze lokaty bankowe mimo kolejnej obniżki stóp procentowych, a co za tym idzie oprocentowania lokat? Dla wielu oszczędzających przywykłych do oprocentowania lokat...

Lokata Limitowana Idea Bank

Lokata Limitowana to skopiowanie promocji lokaty na wyścigi Getin Bank. ► Lokata Limitowana to lokata bankowa na 4 miesiące z kapitalizacją odsetek na koniec lokaty, z oprocentowaniem na 3,5 % co po odprowadzeniu podatku Belki daje na rękę 2,835% w skali roku. Oprocentowanie jest rewelacyjne biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe. Jedynym haczykiem jest ilość lokat jaką Idea Bank...

Porównanie lokat grudzień 2014

Najlepsze Lokaty Bankowe w Ranking lokat grudzień 2014. Grudzień to miesiąc, który raczej nie sprzyja oszczędzaniu. W tym miesiącu myślimy o promocyjnym zakupie prezentów niż o kolejnej lokac...

Lokaty Ranking lokat listopad 2014

Ranking lokat listopad 2014 - miesiącem oszczędzania. O przeczytaniu rankingu lokat, przed założeniem lub kolejnym odnowieniem lokaty bankowej zwyczajnie zapominamy. Szczególnie teraz, gdy musimy...

Lokaty Ranking lokat październik 2014

Nastał wreszcie czas, kiedy kolejny ranking lokat październik 2014 zasygnalizował, że banki powoli rezygnują z dalszego obniżania oprocentowania lokat, a nawet niektóre banki czy SKOK-i decyduj...

Lokaty - Ranking lokat wrzesień 2014

Lokaty bankowe. Jak co miesiąc na podstawie: Ranking lokat wrzesień 2014 spróbujemy podpowiedzieć jak obecnie są oprocentowane lokaty bankowe, czy lokaty bankowe wciąż gwarantują bezpieczeńst...

Ranking lokat - najlepsze lokaty bankowe lipiec 2014

Ranking lokat lipiec 2014. Nawet w upalne wakacyjne dni szukamy lokat bankowych o najwyższym oprocentowaniu lokaty, która przyniosą jak największy zysk z posiadanych oszczędności. Nie jest łatw...

Lokaty Ranking lokat. Porównanie lokat czerwiec 2014

Czas na czerwcowy ranking lokat, który prezentuje jedynie najlepsze lokaty bankowe z najwyższym oprocentowaniem, tak powyżej 3,5% w skali roku. Znalezienie bowiem wysoko oprocentowanej lokaty banko...

Lokaty bankowe. Ranking lokat maj 2014

Najlepsze lokaty bankowe wybrane na podstawie ranking lokat maj 2014 czy lokaty bankowe porównanie lokat mają oprocentowanie od 3 do 5 procent z zakładanej lokaty. Jak wynika z danych NBP, średnie...

Lokaty Ranking lokat kwiecień 2014

Lokaty Ranking lokat kwiecień 2014. Oprocentowanie najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie w ranking lokat przekracza 3 % w skali roku, dochodząc nawet do 4% dla nowych klientów banku. Rank...

Najlepsze lokaty w 2014? Ranking lokat 2014

Ranking lokat 2014 pomoże założyć najlepsze lokaty bankowe, które przyniosą największe zyski z lokaty. Powiemy gdzie znaleźć najlepsze lokaty bankowe, które wciąż są bezpieczną i zyskown...

Lokaty Ranking lokat grudzień 2013

Ostatni ► tym razem grudniowy ranking lokat w 2013 roku przyniósł sporo zmian i przetasowań jeśli chodzi o podium, jednak co najważniejsze pokazuje, że warto zakładać lokaty bankowe mimo naj...

REKLAMA

 

Porównanie lokat grudzień 2014

Najlepsze Lokaty Bankowe w Ranking lokat grudzień 2014. Grudzień to miesiąc, który raczej nie sprzyja oszczędzaniu. W tym miesiącu myślimy o promocyjnym zakupie prezentów niż o kolejnej lokacie. Gdzie warto zakładać najlepsze lokaty bankowe mimo kolejnej obniżki stóp procentowych, a co za tym idzie oprocentowania lokat? Dla wielu oszczędzających przywykłych do oprocentowania lokat sięgających 4%, obecnie oprocentowanie nawet najwyżej oprocentowanej lokaty wydaje się mniej atrakcyjne. Łatwo więc wpaść w panikę, że jeśli spada oprocentowanie lokat, to zarobimy mniej z założonej lokaty niż jeszcze kilka miesięcy temu. Strach i brak wiedzy to najgorszy doradca, bo czy faktycznie zarobimy mniej z założonej teraz lokaty? Nie, zarobimy tyle samo. Psychologia biznesu nazywa to tzw. zmiana punktu odniesienia, bowiem teraźniejsze oprocentowanie lokat odnosimy do poziomu, gdzie sięgało 5% i wszystkie teraźniejsze oferowane lokaty z ich oprocentowaniem porównujemy do wcześniejszego. Szybko uznajmy wcześniejsze oprocentowanie za punkt odniesienia. Zapominamy jednak, że inflacja była wtedy wyższa niż teraz i efekt jest taki, że chociaż dzisiaj obiektywnie zysk z lokaty jest taki sam, subiektywnie odczuwamy, że zarabiamy mniej. Czyli nie widzimy, że wartość zysku z założonej obecnie najlepszej lokaty z ranking lokat grudzień 2014 po odjęciu inflacji, a raczej deflacji -0,6% oraz 19% podatku Belki jest na podobnym poziomie niż zakładanej lokaty z porównania lokat z przed kilku miesięcy. Pamiętajmy, że lokaty bankowe zakładane na podstawie Ranking Lokat grudzień 2014 wciąż są opłacalne dzięki deflacji. LOKATY RANKING LOKAT GRUDZIEŃ 2014 {Mosmodule module=REKLAMA1} Wciąż większość ludzi przy zakładaniu lokaty kieruje się intuicją, zobaczoną reklamą, namową doradcy bankowego, a nie porównaniem lokat i aktualnymi wskaźnikami. Zawsze potem żałują, że przegapili okazje na potencjalnie wyższy zysk z lokaty. Jeśli założysz lokatę na 3,5%, a później zobaczysz, że mogłeś ją założyć na 3,8%, żal utraty dodatkowego zysku pojawia się od razu. W uproszczeniu można powiedzieć, że żal utraty dodatkowego zysku boli bardziej, niż cieszy zysk z i tak pewnego, ale niższego oprocentowania lokaty. Co więcej, gdy banki podnosiły oprocentowanie lokat, zakładający lokaty bankowe na 4% i wyżej na podstawie rankingu lokat byli bardzo zadowoleni, lecz nie okazywali żywszych emocji. Gdy oprocentowanie lokat zaczęło spadać po kolejnej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, to automatycznie zrodziło się u nich poczucie straty, mimo osiągania dalszego zysku na podobnym poziomie, dzięki spadającej inflacji. Spadek oprocentowania lokat nie oznacza zawsze niższych zysków. To, ile zarabiamy z założonej lokaty zależy przede wszystkim od poziomu inflacji i podatku Belki. Ogłoszony właśnie przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, tj. poziom inflacji wynosi -0,6% r/r., podczas gdy jeszcze rok temu było to ponad 4%. Dzięki wolniej rosnącym cenom realne zyski z lokat są coraz wyższe i przy obecnej deflacji (ujemna inflacja) na poziomie -0,6% i 19% podatku Belki od zysku z lokaty, wciąż zakładane lokaty bankowe dają realny i bezpieczny zysk. Więc nie ma co się przejmować, że oprocentowanie zakładanej lokaty spadło do 3%, bo prawdopodobnie zarabiamy na niej więcej, niż zarabialiśmy kilka miesięcy, bo deflacja wcześniej była sporo powyżej 4%. Cokolwiek będą wam mówić, że zarobicie na lokacie mniej i zaczną was namawiać na inne sposoby oszczędzania, pamiętajcie, że nie to nie jest prawda. Zarabiacie nie mniej niż wcześniej i to bez zbędnego ryzyka. {Mosmodule module=REKLAMA2} Pamiętajmy, że najważniejszym celem lokaty założonej na podstawie ranking lokat grudzień 2014 jest oszczędzać zawsze na najwyżej oprocentowanych lokatach bankowych dostępnych dzisiaj. Dlatego zebraliśmy najlepsze lokaty bankowe oprocentowane powyżej 2,5% w jednym miejscu. Wybraliśmy je na podstawie kilku czynników, które mają wpływ na uzyskiwany zysk z lokaty: oprocentowanie lokaty, kapitalizacja odsetek, okresu zakładanej lokaty. Zapoznaliśmy się z ofertą lokat wszystkich banków i SKOK-ów, by znaleźć te najlepsze lokaty bankowe na okres jednego, dwóch, trzech, sześciu i dwunastu miesięcy, które przyniosą największe zyski przy spadającej inflacji. Zyski, które będą stabilne i nie będą wymagały ciągłego monitorowania jak w przypadku innych inwestycji. Bowiem najważniejszym czynnikiem, jaki wzięliśmy pod uwagę w tworzeniu rankingu lokat, było oprócz wysokości oprocentowania lokat, przede wszystkim bezpieczeństwo oszczędności w tak ciężkich czasach jakim jest obecny kryzys. Pamiętajmy, że każda inna forma pomnażania swoich oszczędności jest obarczona ryzykiem i jeśli nigdy nie inwestowaliście pieniędzy w innym sposób niż poprzez zakładanie lokaty, jeśli są to wasze oszczędności, które kiedyś będziecie potrzebować, to kilka razy się zastanówcie, zanim dacie się skusić perspektywom wysokich zysków np. z funduszy, giełdy czy innych inwestycji. Utrata nawet części własnych oszczędności z nich bardzo nas zaboli, a jest to możliwe, bowiem nigdy nie wiadomo czy to właściwy moment na ryzyko. {Mosmodule module=REKLAMA3} RANKING LOKAT GRUDZIEŃ 2014: {Mosmodule module=lokata} Stawki oprocentowania lokat w marcowym rankingu lokat są wyraźnie niższe niż przed paroma miesiącami. Patrząca na powyższe porównanie lokat widać, że oprocentowanie 3,5% w górę w skali roku zarezerwowany jest dla najbardziej atrakcyjnych promocji dostępnych zazwyczaj przez kilka dni na głównej stronie rankinglokaty.pl lub na dodatkowych warunkach do spełnienia jak np. nowe oszczędności czy tylko dla nowego klienta banku. Jak widać w gąszczu dostępnych lokat nie jest łatwo znaleźć tej najlepszej lokaty – na rynku lokat jest bowiem wiele banków i skok-ów, z których każdy promuje lokaty o różnych nazwach, oprocentowaniu i wymaganych warunkach do jej założenia. Jednak Ranking lokat GRUDZIEŃ 2014 trzyma się jednej, najważniejszej zasady, by prezentować lokaty, które ochronią kapitał i pozwolą zarobić sporo powyżej inflacji. Zgodnie z prawem unijnym, lokaty bankowe i lokaty SKOK gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a poziom tej gwarancji wynosi równowartość 100.000 euro i dotyczy oszczędności wpłaconych na wszystkie konta i lokaty w danym banku. Chcąc zarabiać w inny sposób niż z lokaty, zawsze staniemy przed dylematem, czy zadowoli nas kilkuprocentowy zysk z lokaty przy większym bezpieczeństwie, czy chcemy zaryzykować utratę części oszczędności za marzenie wyższego, ale nie gwarantowanego zarobku.