LOKATY

Informacje o lokatach bankowych i lokatach SKOK w jednym miejscu.

Najkorzystniejsza lokata bankowa?

E-mail Print

Do tej pory wystarczały  podstawowe informacje: termin, kwotę i porównać oprocentowanie proponowane przez poszczególne banki, aby wybrać tą najlepszą lokatę.  Banki prześcigają się w zachwalaniu swoich oszczędnościowych ofert – reklamy „mega”, „extra” i „super” lokat kuszą wysokim oprocentowaniem. Sytuacja na rynku zmienia się jak w kalejdoskopie, niemal każdy dzień przynosi nowy rekord w wyścigu na procenty.


Walka o pieniądze klientów indywidualnych  trwa w najlepsze, a jego orężem są przede wszystkim reklama i promocja. W telewizyjnych i radiowych spotach zachwala się niebotyczne oprocentowanie, a na billboardach pojawiają się już dwucyfrowe liczby. Liczba kont oszczędnościowych i terminowych depozytów spośród których możemy wybierać rośnie w niespotykanym dotąd tempie. Rosnący wybór form lokowania naszych oszczędności powinniśmy przyjąć z radością, niestety radość tę mąci inny, zdecydowanie niekorzystny z punktu widzenia klientów, trend.

 

Nieprzejrzysta gra

Wraz z zaostrzaniem się konkurencyjnej walki o lokaty, proste dotąd produkty bankowe zaczynają upodabniać się do najeżonych różnorakimi „haczykami” ofert operatorów telefonii komórkowej – pojawiają się dodatkowe zmienne wpływające na wysokość oprocentowania, „pakiety” łączące lokaty z innymi produktami, skomplikowane formuły obliczania odsetek, ograniczone czasowo promocje, dodatkowe wymogi. Cel tych zabiegów jest jasny – utrudnić porównania i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Podawane w reklamowych komunikatach oprocentowanie pełni rolę wabika, prawdziwy charakter promowanej oferty poznajemy dopiero odwiedzając stronę internetową banku lub zasięgając języka na infolinii. Często wówczas okazuje się, że atrakcyjne warunki dotyczą np. tylko lokat trzymiesięcznych, pełniących rolę taką samą jak pięknie udekorowana wystawa, za którą kryje się zupełnie przeciętny towar. Nie bez przyczyny konkurencyjna walka skoncentrowała się na lokatach krótkoterminowych – niepewność co do perspektyw zmian stóp procentowych skłoniła banki do „tuningu” przede wszystkim lokat na najkrótsze okresy. Gdy skuszeni niecodziennymi okazjami klienci przeniosą do banku swoje oszczędności, będzie można już po kilku miesiącach dokonać koniecznych korekt w cenniku, tak by nie ucierpiał na tym interes banku. W przypadku rachunków oszczędnościowych sytuacja jest jeszcze prostsza – oprocentowanie zgromadzonych środków ma zmienny charakter i może być szybko dopasowywane do panujących na rynku warunków.


Siedem grzechów głównych

Poszukując sposobu na korzystne ulokowanie posiadanych nadwyżek, powinniśmy zdawać sobie sprawę z najczęściej stosowanych przez instytucje finansowe chwytów. Te większe lub mniejsze niedomówienia łatwo jest wyjaśnić, jeśli poświęci się kilka chwil na spokojne przeanalizowanie informacji o proponowanych nam produktach. Spójrzmy, jakie niespodzianki kryć mogą się za niezwykle atrakcyjnymi, na pierwszy rzut oka, lokatami bankowymi.

1. „Do xx %”, czyli podawanie w reklamach oprocentowania obowiązującego nie przez cały okres trwania lokaty.

Dotyczy to zarówno tzw. lokat progresywnych, czyli takich gdzie oprocentowanie rośnie z miesiąca na miesiąc (wówczas bank reklamuje najwyższą stawkę), jak również nietypowych konstrukcji, w których np. 9% zarobimy w pierwszym i ostatnim miesiącu trwania lokaty, a w pozostałych stawka jest znacznie mniej atrakcyjna.

2. „xx% (jeśli oszczędzasz przez 131 i pół dnia) ”, czyli podawanie wysokości oprocentowania w okresie innym niż roczny (p.a.).

Ten sposób na zaciemnienie oferty może szczególnie oddziaływać na percepcję klientów, przyzwyczajonych do tego, iż oprocentowanie podawane jest zwykle w stosunku rocznym. Przykładem może być lokata Progresja na 18 miesięcy PKO BP – 10,5% zysku odnosi się do 1,5-rocznego okresu, tradycyjnie podane oprocentowanie wyniosłoby 7%.

3. „Zysk przelejemy na Twoje konto w naszym banku” , czyli uzależnienie wysokiego oprocentowania od posiadania innych produktów banku.

Skuszony reklamą klient dowiaduje się w banku, że by założyć lokatę musi zdecydować się jednocześnie na prowadzenie w nim ROR lub rachunku oszczędnościowego. Powiązane produkty nie są z reguły darmowe, chyba że spełnimy kolejną porcję dodatkowych wymagań (np. przelewanie na ROR wynagrodzenia). Osobną kategorię stanowią lokaty będące dodatkiem do produktów ustrukturyzowanych lub kredytów (np. Multibank, DnB Nord). Reklamowane jako lokaty terminowe są faktycznie pakietami usług, często o dość skomplikowanej konstrukcji. Zdecydowanie trudno nazwać grą fair sytuację, w której za bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem kryje się faktycznie sprzedaż wiązana.

4. „Promocja! ...a później nas już nie interesujesz” , czyli lokaty nieodnawialne.

Do rzadkości nie należą niestety oferty, które można by śmiało nazwać, zamiast lokatami terminowymi, „przynętami terminowymi”. Wspaniale prezentujące się oprocentowanie jest jednorazowe, po wygaśnięciu lokaty albo odnawia się ona na standardowych warunkach lub zgromadzona kwota przelewana jest na rachunek np. założony „przy okazji” ROR w tym samym banku. Jeśli planujemy zamrozić środki na dłuższy czas, to często na pierwszy rzut oka mniej atrakcyjna oferta da nam wyższy zysk niż duet promocyjnej i „zwyczajnej” lokaty. Ilustracją może być przykład z jednego z banków – 6-miesięczna lokata na 6,45% przyniesie nam znacznie większe korzyści niż 3 miesiące na lokacie 8,5% (promocja) i 3 miesiące z lokatą 3,4% (standard).

5. „Przyjmujemy tylko nowe pieniądze” , czyli nie dla lojalnych klientów.

Jednym z ciekawszych zjawisk zauważalnych w ostatnich rynkowych rozgrywkach banków jest kategoria „nowych środków”. Wymogiem skorzystania z atrakcyjnego oprocentowania lokaty  jest wówczas wpłacenie pieniędzy, które nie były do tej pory złożone na ROR, rachunkach oszczędnościowych itp. Krok ten jest obliczony na przyciągnięcie klientów konkurencji, lecz jednocześnie dyskryminuje stałych, lojalnych deponentów, którzy powierzyli przecież bankowi swoje oszczędności. Tego typu działanie może okazać się na dłuższą metę marketingowym strzałem w stopę – zamiast hołubić długoletnich klientów, przyciąga się „kapitał spekulacyjny”, który odejdzie zapewne tak szybko, jak się pojawił. Interesującą odmianę tej strategii zastosował Alior Bank oferując lokatę dla klientów, którzy zarekomendują innej osobie usługi tej instytucji. Nowy gracz na rynku dopłaci zapewne do tego interesu, ale być może zyska garść nowych klientów otwierających (jako nieodzowny element pakietu) rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Pomysł błyskawicznie znalazł naśladowców (np. BPH), stając się podręcznikową wręcz ilustracją twierdzenia o łatwości kopiowania produktów finansowych.

6. „Zero złotych, jeśli się rozmyślisz” , czyli brak odsetek przy wycofaniu środków przed terminem.

Jedną z podstawowych cech lokat terminowych jest fakt, iż zerwanie lokaty przed terminem jest równoznaczne z utratą części narosłych odsetek. W wielu promowanych dziś produktach zasadę tę realizuje się bardzo rygorystycznie – wypłata środków oznacza brak oprocentowania. Dotyczy to nie tylko promocyjnych produktów na najkrótsze terminy (np. 6-miesięczna lokata Deutsche Banku „db Lokata w Pigułce”). Jeśli nie jesteśmy zatem stuprocentowo pewni, że oszczędności nie przydadzą nam się w najbliższym czasie, to lepiej dokładnie sprawdźmy warunki rozwiązania umowy. Może się bowiem po kilku miesiącach okazać, że zamiast ulokować pieniądze, pożyczyliśmy je za darmo bankowi.

7. „Lokata reglamentowana” , czyli limitowanie zakładanych lokat.

Dawno, dawno temu by kupić trzy paczki herbaty trzeba było do sklepu przyprowadzić ze sobą dwie dodatkowe osoby – dzieci, dziadka, sąsiada. Dziś znów możemy poczuć się jak w PRL-u za sprawą niektórych banków oferujących tak poszukiwany towar, że jedna osoba może nabyć go tylko w jednym egzemplarzu. Promocyjnych lokat nikt pewnie jednak nie będzie wspominał z rozrzewnieniem, a fakt że bank ogranicza ich podaż można potraktować jako znak, iż produkt ten nie jest rentowny i obliczony został wyłącznie na promocyjny efekt.
 
Lokaty Ranking lokat listopad 2014

Ranking lokat listopad 2014 - miesiącem oszczędzania. O przeczytaniu rankingu lokat, przed założeniem lub kolejnym odnowieniem lokaty bankowej zwyczajnie zapominamy. Szczególnie teraz, gdy musimy pamiętać o tak wielu sprawach, samodzielne szukanie i porównanie lokat schodzi na dalszy plan. To niedobrze, bowiem sami pozbawiamy się wyższego zysku z świadomie wybranej lokaty bankowej. Na...

Lokata Happy Idea Bank

Lokata Happy to najlepsza lokata bankowa na 3 miesiące z trzy miesięczną kapitalizacją odsetek lokaty i z rewelacyjnym oprocentowaniem 5% w Idea Bank. Oprocentowanie Lokaty Happy w Idea Bank jest stałe i wynosi 5% w skali roku, co po potrąconym podatku od zysku z lokaty da nam 4,05% w skali roku. Minimalna kwota wymagana do założenia Lokaty Happy to kwota 1.000zł, maksymalnie możemy...

Lokaty Ranking lokat listopad 2014

Ranking lokat listopad 2014 - miesiącem oszczędzania. O przeczytaniu rankingu lokat, przed założeniem lub kolejnym odnowieniem lokaty bankowej zwyczajnie zapominamy. Szczególnie teraz, gdy musimy...

Lokaty Ranking lokat październik 2014

Nastał wreszcie czas, kiedy kolejny ranking lokat październik 2014 zasygnalizował, że banki powoli rezygnują z dalszego obniżania oprocentowania lokat, a nawet niektóre banki czy SKOK-i decyduj...

Lokaty - Ranking lokat wrzesień 2014

Lokaty bankowe. Jak co miesiąc na podstawie: Ranking lokat wrzesień 2014 spróbujemy podpowiedzieć jak obecnie są oprocentowane lokaty bankowe, czy lokaty bankowe wciąż gwarantują bezpieczeńst...

Ranking lokat - najlepsze lokaty bankowe lipiec 2014

Ranking lokat lipiec 2014. Nawet w upalne wakacyjne dni szukamy lokat bankowych o najwyższym oprocentowaniu lokaty, która przyniosą jak największy zysk z posiadanych oszczędności. Nie jest łatw...

Lokaty Ranking lokat. Porównanie lokat czerwiec 2014

Czas na czerwcowy ranking lokat, który prezentuje jedynie najlepsze lokaty bankowe z najwyższym oprocentowaniem, tak powyżej 3,5% w skali roku. Znalezienie bowiem wysoko oprocentowanej lokaty banko...

Lokaty bankowe. Ranking lokat maj 2014

Najlepsze lokaty bankowe wybrane na podstawie ranking lokat maj 2014 czy lokaty bankowe porównanie lokat mają oprocentowanie od 3 do 5 procent z zakładanej lokaty. Jak wynika z danych NBP, średnie...

Lokaty Ranking lokat kwiecień 2014

Lokaty Ranking lokat kwiecień 2014. Oprocentowanie najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie w ranking lokat przekracza 3 % w skali roku, dochodząc nawet do 4% dla nowych klientów banku. Rank...

Najlepsze Lokaty ► Ranking lokat marzec 2014

Najlepsze Lokaty Bankowe w Ranking lokat marzec 2014. Gdzie warto zakładać najlepsze lokaty bankowe mimo kolejnej obniżki oprocentowania lokat w Ranking lokat marzec 2014? Dla wielu oszczędzający...

Najlepsze lokaty w 2014? Ranking lokat 2014

Ranking lokat 2014 pomoże założyć najlepsze lokaty bankowe, które przyniosą największe zyski z lokaty. Powiemy gdzie znaleźć najlepsze lokaty bankowe, które wciąż są bezpieczną i zyskown...

Lokaty Ranking lokat grudzień 2013

Ostatni ► tym razem grudniowy ranking lokat w 2013 roku przyniósł sporo zmian i przetasowań jeśli chodzi o podium, jednak co najważniejsze pokazuje, że warto zakładać lokaty bankowe mimo naj...

REKLAMA

 

Najlepsze lokaty w 2014? Ranking lokat 2014

Ranking lokat 2014 pomoże założyć najlepsze lokaty bankowe, które przyniosą największe zyski z lokaty. Powiemy gdzie znaleźć najlepsze lokaty bankowe, które wciąż są bezpieczną i zyskowną inwestycją dla naszych oszczędności. Lokaty. Pomożemy zdecydować na podstawie analizy trendu oprocentowania lokat wynikającego z publikowanego co miesiąc rankingu lokat: czy w danym miesiącu jest dobry moment do założenia lokaty długoterminowej na 6 czy lokaty na 12 miesięcy, czy może lepiej oszczędzać na krótko i wybrać lokaty 1, 2, 3, 4, 5-miesięczne. Rynek lokat cechuje się dużą zmiennością, więc wszystko co zawiązane jest z oprocentowaniem lokat, ranking lokat, porównanie lokat oraz wszystkie promocyjne lokaty bankowe, dzięki którym można zarobić jeszcze więcej, znajdziesz tutaj na stronie e-lokaty.pl. Na podstawie lokaty bankowe porównanie lokat 2014 podpowiemy do którego banku czy SKOK-u warto się udać z nadmiarem gotówki po najlepsze lokaty bankowe mimo kolejnej obniżki stóp procentowych. LOKATY BANKOWE 2014 RANKING LOKAT PORÓWNANIE LOKAT {Mosmodule module=REKLAMA1} Lokaty w 2014r. mają generować zysk i to jak najwyższy. Zysk, który jest z góry określony i nie obarczony ryzykiem, ponieważ najważniejszą cechą lokaty bankowej ma być bezpieczeństwo oszczędności, zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego i europejskiego kryzysu strefy euro. Dlatego w czasach wysokiej niepewności na rynkach światowych, lokaty bankowe wciąż stanowią doskonałą alternatywę dla ryzykownych akcji giełdowych lub funduszy inwestycyjnych. Jednak sam rynek lokat cechuje się ogromną zmiennością, a banki z powodu czynników ekonomicznych, które będą wpływać na decyzje Rady Polityki Pieniężnej, niestety obniżą oprocentowanie lokat w 2014. Najszybciej odczują to ci, którzy wpłacają oszczędności na lokaty krótkoterminowe. Jeśli ktoś założy lokaty długoterminowe na początku roku, to, choćby następnego dnia oprocentowanie lokat zaczęło pikować w dół po kolejnej obniżce stóp procentowych, przez rok będzie zarabiać tyle, ile bank oferował w dniu otwarcia lokaty. Jedno jest pewne, oprocentowanie lokat w 2014r. już nie będzie spadać i ciężko będzie znaleźć długoterminowe lokaty z oprocentowaniem przekraczającym 4%. Aktualnie oprocentowanie lokat w zdecydowanej większości banków nie przekracza 4%. W tym roku oprocentowanie lokat bankowych może być wyższe niż obecnie, ale dopiero pod koniec roku, gdy rozpocznie się podwyżka stóp procentowych. Te najlepsze będą oprocentowane powyżej 4%. Stopy procentowe już zostały sporo obniżone, co nie pozostało bez wpływu na zyskowność lokat i ich oprocentowanie. Na szczęści inflacja też spadła, co pozwoli na poprawienie ostatecznej zyskowności lokaty bankowej. Banki w 2014r. muszą skupić się na zdobyciu więcej lokat, zwłaszcza tych długoterminowych, aby poprawić współczynniki wypłacalności. Wszystko to z uwagi na działania banków w celu zwiększenia udziału lokat z uwagi na nadchodzące przepisy Bazylei III oraz poprawienia wskaźników płynności. Część z nich będzie musiała zwiększyć stan zgromadzonych oszczędności pochodzących z lokat długoterminowych, wynikający z potrzeby zgromadzenia pieniędzy potrzebnych do udzielania kredytów w nowym roku. Dodatkowo rosnące bezrobocie, oraz nowelizacja rekomendacji KNF, która łagodzi procedury liczenia zdolności kredytowej, wymusi zapotrzebowanie na zwiększenie swojej płynności przez banki. Wg Bazylea III banki będą musiały mieć większe pokrycie udzielonych kredytów w założonych u siebie lokatach długoterminowych, która powinna wzmocnić wiarygodność banków i ich wypłacalność. Wszystko to może prowadzić do krótkoterminowego zwiększania oprocentowania lokat, by zachęcić nas do pozostawiania oszczędności w konkretnym banku, zwłaszcza tym nowym. Dla banku takie promocyjne lokaty będą doskonałym sposobem na poprawienia swojego salda lokat oraz idealnym sposobem na zdobycie nowych klientów banku i pozyskanie ich nowych oszczędności. Koszty w postaci wyższych odsetek w porównaniu do innych lokat, a wypłaconych z promocyjnej lokaty o podwyższonym oprocentowaniu i tak będą niższe niż jakiekolwiek inne akcje marketingowe. Banki z najniższym udziałem lokat detalicznych, a chcące być aktywne kredytując rynek powinny pierwsze wprowadzić promocyjne lokaty. Walcząc o klienta, banki będą musiały podnieść oprocentowanie lokat. Agresywna walka na oprocentowanie lokat może być nawet większa niż w minionych latach. Dodatkowo kryzys zadłużenia w części krajów strefy euro i przedłużające się jego rozwiązanie oraz dalsze spowolnienie gospodarki będą podtrzymywały niepewność na rynkach finansowych, co może wspomóc ich kampanie reklamowe w pozyskiwaniu lokaty. OPROCENTOWANIE LOKAT 2014 {Mosmodule module=REKLAMA2} Pierwsza podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest nieunikniona i rozpocznie się już w drugiej połowie nowego roku. Wpłynie to automatycznie na wzrost oprocentowania najlepszych lokat i powinno sporo namieszać w kolejnym rankingu lokat. Najlepsze lokaty bankowe mają mają jednak sojusznika w postaci zmniejszającej się inflacji, która zapewni stopniowy wzrost zysku z lokat, gdyż realna wartość oszczędności i zysku z lokaty po opodatkowaniu i pomniejszeniu o inflację może się paradoksalnie utrzymać. Jakie lokaty bankowe zakładać na początku 2014r.? Najlepiej lokaty krótkoterminowe do sześciu miesięcy, które gwarantuje wysokie oprocentowanie w rankingu lokat. Lokaty te przyniosą gwarantowane i wysokie zyski zanim nastąpi podwyżka stóp procentowych i wzrost oprocentowaniu lokat. Nie warto zamrozić oszczędności na dłuższy termin, na obecnym oprocentowaniu, gdyż po oczekiwanej podwyżce stóp procentowych, oprocentowanie lokat we wszystkich bankach i SKOK-ach zacznie wzrastać, a właściciele lokat, którzy zdecydowali się na lokaty krótkoterminowe dostaną wyższe oprocentowanie po ich odnowieniu czy przy zakładaniu innej lokaty. Ponieważ każda podwyżka stóp procentowych przekłada się zawsze na stopniowy wzrost oprocentowania lokat. Dlatego, dla zakładających czy odnawiający lokaty bankowe w bankach najlepszym rozwiązaniem jest wybór lokaty bankowej z promocyjnym oprocentowaniem lokaty powyżej 3,5%. Najlepsze lokaty w SKOK {Mosmodule module=SKOK} Obecnie co piąta lokata bankowa otwierana jest na rok czasu. Na dłuższy okres lokaty: lokaty 2 letnie czy lokaty 3 letnie decyduje się zaledwie co trzydziesty właściciel lokaty bankowej. Największą jednak popularnością cieszą się lokaty na trzy miesiące i lokaty półroczne. Co szósta lokata zakładana jest na 1 miesiąc, a co trzecia lokata na 3 miesiące. Nie dziwi więc, ze banki wyraźnie promują lokaty roczne i dwuletnie. Banki kuszą, byśmy zakładali lokaty na dłuższe okresy np. na rok czy 2 lata, gdyż szybciej zapewnią sobie stabilizacje płynnościowa wynikającą z regulacji Bazylea III. Przy zakładaniu najlepszej lokaty bankowej - trzeba pamiętać, że oprocentowanie lokaty nie jest równe realnym zyskom. Po pierwsze od zysku z lokaty bankowej należy odjąć 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, a następnie inflację. Wskaźnikiem uwzględniającym inflację jest realna stopa zwrotu. Jeśli szukasz najlepszej lokaty na 2014r. dla swoich oszczędności to porównując oprocentowanie lokat w porównanie lokat czy ranking lokat, bierz pod uwagę warunki wymagane przy zakładaniu lokaty. Szczególnie zwróć uwagę na wszystkie haczyki i dodatkowe wymagania przy zakładaniu lokaty. {Mosmodule module=REKLAMA3} RANKING LOKAT 2014: {Mosmodule module=RANKINGLOKAT} Zysk z lokaty zależy od wielu czynników, ale najważniejszym jest wysokość oprocentowania lokaty i żeby było stałe oprocentowanie. Warto wybierać jak najwyżej oprocentowanych lokat z porównania lokat, które dają obliczalny i bezpieczny zysk na jak najdłuższy okres, czyli lokaty bankowe, które przyniosą nam realny zysk po uwzględnianiu inflacji i podatku Belki muszą być oprocentowane jak najbliżej 4% w skali roku. Jakiekolwiek zakładania lokaty poniżej 3% nie ma więc żadnego sensu, zwłaszcza, że spokojnie znajdziemy lokaty bankowe wyżej oprocentowane. Dodatkowo zakładając obecnie lokaty bankowe na dłuższy termin uzyskamy lepsze oprocentowanie teraz niż za kilka tygodni. Nie warto zakładać lokaty bankowe na krótki okres lokaty, gdyż w kilkutygodniowej perspektywie oprocentowanie lokat spadnie przynajmniej w tych największych bankach. Być może mniejsze banki powinny utrzymać oprocentowanie lokat, by lepiej konkurować o nasze oszczędności z tymi dużymi chcąc powiększyć swój posiadany kapitał lokat zgodnie z dyrektywą unijną. Więc lepiej założyć teraz lokaty bankowe na krótki okres, ale z wysokim oprocentowaniem, by potem odnowić ją już z wyższym Czy lepiej mieć na początku wydające się wyższe na długoterminowej, które może okazać się później o wiele niższe o tej krótszej, odnawianej. Każdy musi sam sobie na to odpowiedzieć. W każdym razie z pewnością promocje lokat w 2014 nie znikną i jakieś będą, ale czy lepsze czy takie same, to dopiero sprawdzimy. Co chwile będą też wprowadzane nowe promocyjne lokaty bankowe w rankingu lokat. Walka o nasze oszczędności w 2014 wciąż będzie trwała, a jego podstawowym orężem będą przede wszystkim reklama i kuszenie ogromnymi zyskami. Będziemy zasypywani nowymi promocyjnymi lokatami bankowymi i reklamami lokat w stylu: „na wyścigi”, „lokata tylko kilka dni”, „super lokata”, które kuszą wysokim oprocentowaniem. Jednak nic za ramo nie będzie. Za bardzo atrakcyjne oprocentowanie lokaty, będziemy musieli otworzyć konto bankowe lub być nowym klientem banku. Czasem będziemy musieli wpłacić nowe oszczędności, czyli nie będzie można wpłacić pieniędzy już zgromadzone w danym banku np. z konta bankowego czy oszczędnościowego. Dlatego tak ważne jest aby przed założeniem lokaty zapoznać się z aktualizowanym: najlepsze lokaty ranking lokat 2014 i znać podstawowe zasady oszczędzania, by wybrać te najzyskowniejsze i najlepsze lokaty bankowe spośród liderów porównania lokat.